Начальник ВБНОН УМВС України в Сумській області полковник міліції Анатолій Бараненко та начальник Тростянецького РВ УМВС підполковник Олександр Ємельяненко провели робочу нараду з сільськими головами з питання співпраці по виконанню програми “Життя без наркотиків”.
Вимоги програми досить жорсткі. Останнім часом зловживання психоактивних речовин набуло серед молоді вкрай загрозливих тенденцій.
А. Бороменко навів приклади і цифри, які характеризують наркокриміногенну ситуацію в області і в нашому районі. Незважаючи на те, що нарковмісні культури залишаються найбільш доступним джерелом наркосировини в області (макова соломка, конопля), у порівнянні з минулим роком обсяги вилучення їх зменшилися майже вдвічі і становлять 40,1 кг. Водночас майже в 30 разів більше зареєстровано фактів незаконного обігу синтетичних наркотичних засобів та психотропних речовин і лікарських рослин, сильнодіючих та отруйних речовин. Тільки в цьому році із незаконного обігу вилучено тисяча доз психотропних лікарських засобів, 1,8 тисяча доз лікарського засобу «трамадол”, понад тисячу доз сильнодіючих лікарських засобів, 39,2 кг прекурсорів,2 грами героїну, 10 грамів амфетаміну — всього на півмільйона гривень.
Щорічно чисельність офіційно зареєстрованих споживачів наркотиків збільшується в середньому на 9-12 %. За останні 5 років кількість наркоманів зросла у 1,6 рази. За соціальним станом серед наркоманів переважають безробітні - 82%, робітників 7 %, службовців -1 %, учнівської та студентської молоді - 2,6%, інших верств населення - 9%. Із загальної кількості осіб, які перебувають на обліку, понад 70 % - молодь до 29 років. Кількість наркоспоживачів на 10 тисяч населення області за 5 років збільшилася з 12,3 до 16,4 осіб.
Особливо небезпечною є тенденція до збільшення кількості наркозалежних підлітків і молоді. В результаті останньої операції виявлено 22 факти незаконного обігу наркотичних та сильнодіючих отруйних речовин у навчальних закладах. Порушено 12 кримінальних справ, в тому числі 5 — за збут наркотиків, 1 — за збут сильнодіючих отруйних лікарських засобів, 1 — за втягнення у наркоманію неповнолітніх, 5 — за незаконне зберігання наркотичних речовин.
У стані наркотичного сп’яніння затримано 13 підлітків, в тому числі 6 учнів шкіл, 3 учні ПТУ, 2 студенти ліцею та 3 студенти ВУЗу. У навчальних закладах та біля них вилучено 477 грамів наркотичних засобів.
В нашому районі проводиться комплекс оперативних, профілактичних та інших заходів з метою очищення його території від явищ, пов’язаних з наркоманією та наркозлочинністю. З приводу немедичного вживання наркотиків перебувають 69 осіб, з них 27 — на диспансерному. За 2006-7 роки поставлено на облік 39 осіб, знято —10. За злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотиків, порушено 97 кримінальних справ, з них 20 — збут наркотиків, 10 — утримання притонів наркоманії, 4 — втягнення в наркоманію інших громадян, 2 — незаконне вирощування нарковмісних рослин, 61 — незаконне зберігання наркотичних засобів. Із незаконного обігу вилучено 20 кг. 49 гр. наркотичної сировини та наркотиків, затримано 20 наркозбувачів. Для документування їх злочинної діяльності проведено 8 оперативних закупок наркозасобів. Міждержавних і міжрайонних каналів надходження наркотичних засобів з 2006 року на території району не виявлено.
За незаконні операції з наркотиками в області порушено 363 кримінальних справи, задокументовано 117 фактів збуту і 22 факти втягнення у немедичне вживання наркотиків, ліквідовано 18 наркопритонів, перекрито 7 контрабандних наркоканалів. Порушено 41 кримінальну справу за збут сильнодіючих отруйних лікарських засобів. До кримінальної відповідальності притягнуто 175 осіб, з них 43 наркозбувача. Викрито організоване злочинне угруповання на території Конотопського району у складі 17 осіб, які діяли в сфері незаконного обігу наркотиків та сильнодіючих отруйних лікарських засобів. Задокументована їх причетність до вчинення 42 злочинів, викрито 33 факти збуту “трамадолу”. У наркоділків вилучено понад 1,3 тисячі доз цього препарату.
Для збільшення рівня довіри населення до міліції у справі боротьби з незаконним обігом наркотиків міліція разом з освітянами, медиками, службою у справах молоді і спорту ОДА, соціальних служб обласного центру провела засідання “круглого столу”, де розглядалися нестандартні підходи боротьби з розповсюдженням наркоманії.