*** За два останніх місяці звільнено з роботи 8 тис. чоловік — половина з них працівники банків та інші представники касти білих комірців.
***Майже 150 українських компаній сьогодні заявили про необхідність звільнення «лишніх» працівників. Це страхові агенти, будівельники, ІТ-спеціалісти, юристи, працівники важкої промисловості.
*** Найбільше звільнення прогнозується на металургійних підприємствах — хребет національної економіки. Так компанія «Індустріальний союз Донбасу» (голова директорів Сергій Таратута) готуються скоротити з 60-тисячного колективу третю частину свого штату. Це дасть змогу зекономити металургам 500 млн. грн. в рік, але державі доведеться виплатити допомогу по безробіттю цим людям, як мінімум 600 млн. грн.
*** Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча тимчасово перейшов на чотириденний робочий тиждень.
*** Харківський тракторний завод теж запровадив чотириденку, робітники тепер стали отримувати меншу зарплату.
***Алчевський металургійний комбінат відправив своїх робітників в безоплатні відпустки.
*** У Міністерстві праці і соціальної політики не знають, що робити, коли армія безробітних зросте до півмільйона.
Чи вже вплинула на роботу вашого підприємства фінансова криза? З таким запитанням ми звернулись до деяких керівників підприємств.
Тамара Сторожева, директор ПП «Печинське»:
— Одночасно з промисловістю криза торкнулась, і дуже, нас, селян. Сьогодні призупинено всі польові роботи через відсутність фінансів. А гроші лежать в нинішньому урожаєві, рекордному за останні роки. На складах повно пшениці, сої, насіння соняшнику, не можемо продати. Не приймають його на зберігання і комбінати хлібопродуктів, забиті ранніми зерновими. На хліб нема стабільної ціни, взагалі ні по якій ціні не можемо продати. На біржу праці відправлено вже 20 чоловік.
Борис Долгих, начальник локомотивного депо Смородино:
— Всі люди працюють на своїх місцях. Скорочення не передбачається.
Юрій Алтинцев, голова правління ВАТ «Півненківський машинобудівний завод»:
— Як тільки політики не знаходять між собою спільної мови, так трясе і нас. На складі лежить готової продукції для цукрової промисловості на 2 млн. грн. Основний покупець Росія. А скільки залишилось заводів на Україні? На Сумщині вже нема жодного цукрового заводу, зменшилось їх і в Західній Україні. Виготовляли продукцію для залізничного транспорту, але нині всі контракти заблоковані на невідомо який час. І все ж завод не стоїть, маємо замовлення від хіміків, енергетиків. Щоб не скорочувати штат, перейшли на скорочений трудовий день до 15.00. Проблема ще існує з погашенням заборгованості по зарплаті. Вдалось розрахуватися з Пенсійним фондом, сплатити податки. Тепер вся увага на погашення боргів людям.
Сергій Деркач, директор Центру зайнятості:
— Критичної ситуації не спостерігається, бо вже не маємо великих підприємств. Останнє — цукровий завод, де скорочення штату проходить поетапно з минулого року. Нині безробіття сезонного характеру: йдуть люди з лісового і сільського господарства, де після приходу інвесторів в село теж відбулось скорочення. Для порівняння: на 1 листопада минулого року на обліку в Центрі стояло 660 безробітних, сьогодні — 783. Рівень безробіття відповідно становить 3,6% на сьогодні і 3% — торік, а якщо взяти років п’ять тому, то рівень сягав до 8%.