В останні роки місто опалювало районне підприємство «Тростянецьтеплоенерго», якому були передані на баланс усі котельні колишнього «Сумитеплокомуненерго». Незважаючи на те, що рішенням тодішньої обласної ради котельні передавали у власність громад міста та сіл Тростянецького району, завдяки втручанню районного керівника Миколи Березіна, який в той час очолював РДА, котельні опинилися не у відповідній сільській чи міській раді в залежності від місця розташування, а у новоствореного районного підприємства «Тростянецькомунсервіс». Пройшли роки. Увесь цей час з початком нового опалювального сезону кожна тростянецька родина з тривогою очікувала на нові тарифи, які іноді сягали більше 300 гривень за двокімнатну квартиру, але й належного тепла не було.
Міська влада не стала миритися з такою ситуацією і почала масово переводити помешкання тростянчан на індивідуальне опалення. Скільки для цього витрачено сил міським головою і працівниками міської ради, нелегко передати, адже необхідно було все обрахувати, зробити проекти, вишукати кошти на прокладання вуличних газопроводів і швидко зробити будівельні роботи.
Пригадуєте, який шквал звинувачень з боку «оновленої» районної влади витерпів міський голова? Та попри всі перешкоди працював увесь колектив міської ради, щоб якомога швидше кожну сім’ю обігрівав власний котел. Майже трьохрічна справа дала переконливий результат. Сотні тростянчан сьогодні опалюють оселі коли і як їм самим треба, економлячи значні кошти. І вже з подивом і співчуттям сприймають тривожні звістки по телебаченню про неопалені мікрорайони у багатьох містах України. А що було б, якби квартири залишалися і до цього часу на централізованому опаленні? Досі мерзнули б, як мерзнули бюджетники, школярі більше двох тижнів через те, що у районної ради за ці роки так і не було відпрацьоване єдине незрозуміле усім рішення.
Ще недавно працююче підприємство «Тростянецьтеплоенерго», на наш погляд, навмисно довели до банкрутства районні чиновники. Колись потужний колектив вмить опинився без роботи, заборгованість по заробітній платі досі доводиться стягувати у судах, техніку за безцінь розпродали, як і одну з центральних котелень. Декого з робітників запросили у господарчий відділ при районній раді, який став перейматися з минулого року і опаленням міста.
Неодноразово було чути і на сесіях райради, і у пресі звернення депутатів і міського голови про незаконну діяльність цього підрозділу районної ради. Та районні чиновники були непохитні. Робили все на свій розсуд, попри явні порушення, які викрило і обласне контрольно-ревізійне управління. Незважаючи на прохання міської ради передати їй котельні, районна рада і її голова Е.Холодов так і не відгукнулись. Хотілося, мабуть, показати, які вони господарі? І показали. Мешканці квартир мерзли б, якби ще досі залишалися підключеними до центральної магістралі, а Тростянець, можна було показували по ТБ, як приклад безгосподарності керівників.
Не розробивши протягом року плану поступового переходу на індивідуальне опалення бюджетних установ, не провівши обрахунків по кожній установі, затягнувши процес з господарчим відділом майже у осінь, районні посадовці і сьогодні намагаються ввести в оману тростянчан знову знайшовши крайнього – міського голову. Вже лунають на сторінках «Нашого Тростянця» звинувачення, що міська рада досить довго узгоджувала районному підприємству втрати теплоти, мовляв, тому районні установи не опалюються.
Чи правдиве це звинувачення? Новостворене районне підприємство «Райкомунгосп» передало 2 жовтня у приймальню міського голови папірець з розрахунком втрат теплової енергії. Нашій редакції показали ці «розрахунки» у кілька строк. Районні комунальники просили міського голову затвердити втрати у власних теплових мережах на рівні максимально можливого відсотку – 13%, який встановлено законодавством. І це при тому, що вихваляються про проведену модернізацію тепломереж. Тоді ж звідки такі втрати? Це ж сотні тисяч гривень з бюджету, які можна витратити на більш важливі портеби.
Як прокоментував цю ситуацію міський голова Юрій Бова, комунальники просто намагалися ошукати усіх абонентів, встановивши завищені норми втрат. І це прикривали незрозумілим і неповним розрахунком, поданим у міську раду. Знаючи, що засідання виконкому міської ради буде 15 жовтня, про це особисто було повідомлено в.о.голови РДА, жоден з посадовців ні районної ради, ні адміністрації, ні комунального підприємства навіть не поцікавилися, як триває розгляд поданих документів. На що надіялися? Може вважали, що пересидять мовчки, а міський голова, не маючи на руках повних розрахунків, висновку управління економіки РДА, мерзнучи у кабінеті, змушений буде винести подані відсотки втрат на виконком і затвердити їх?
Міська рада змогла розібратися і у цій справі, правда для цього потрібен був час. Ось що з’ясували. Замість того, щоб рахувати втрати у тепловій мережі по кожному окремому напрямку, а їх три від котельні (наприклад, котельня – будинок культури по вул. Миру чи котельня – міліція по вул. Горького), спритні районні комунальники склали усі ці напрямки докупи і вийшла у розрахунках одна теплова мережа протяжністю у більш, ніж три кілометри, яка повинна мати 13% втрат теплової енергії, замість 4,8%, наприклад, для тепломережі по вул. Миру. Можливо і пройшло б таке окозамилювання, але міськвиконком, розглянувши подані документи на засіданні 22 жовтня, вказав на порушення у розрахунках, які призведуть до зайвих нарахувань по кожній установі. А це десятки тисяч гривень, які довелось би зайво сплачувати тому ж Палацу дітей та юнацтва, музичній школі, Пенсійному фонду та іншим. Тому А. Кириленку, директору «Райкомунгоспу», порадили провести перерахунки і подати правдиві і обґрунтовані показники. Для цього комунальникам знадобилося аж два дні, і лише у п’ятницю, наприкінці дня, вони знову принесли свої розрахунки у міську раду.
Такі дії по захисту інтересів громади не сподобалися районним посадовцям і райадміністрація подала скаргу на дії міської ради у прокуратуру. Ми ж зробили усе від нас залежне і уже у понеділок 27 жовтня, зібравши позачерговий виконком, розглянули подані документи. Що ж з’ясувалося? Комунальники цього разу просили затвердити втрати тепла на рівні…. 8,2%, що майже на п’ять відсотків менше, ніж пропонувалося тижнем раніше. Ось так намагалися ошукати громаду і «нагріти руки» спритні ділки.
І це ще не все. Як вдалося дізнатися редакції, до понеділка 3 листопада тарифи на тепло так і не були пораховані і передані «Райкомунгоспом» у обласну інспекцію по цінах у Сумській області, хоча вже у номері «Новин Тростянеччини» за минулу п’ятницю, 31 жовтня, Степан Сотніков, заступник голови районної ради, переконував тростянчан у протилежному. Невже, щоб помножити кілька цифр, необхідно тиждень районним посадовцям? Для цього вистачить кілька годин.
Намагаючись перекласти свою вину на міську раду, районна рада та райадміністрація повинні понести всю відповідальність за штучно створену ситуацію з холодними трубами опалення в бюджетних установах і організаціях міста.